Home page BVDA HomeHomeKontaktKontaktProizvodiProizvodi
O namaPretragaPretragaInformacije o proizvodima
Informacije o proizvodu

Kako se koristi Mađarsko crvena



 
Na kojim površinama može da se koristi

Mađarsko crvena je rastvor za bojenje u mešavini vode i sirćetne kiseline, koji se koristi za bojenje otisaka prstiju i stopala načinjenih u krvi. Otisci u krvi su obojeni crveno posle tretiranja Mađarsko crvenom. Mađarsko crvena ne treba da se koristi na upijajućim površinama kao što su papir, karton, posteljno platno, tepih i slično. Veoma dobar efekat ima na neupijajućim površinama kao što su linoleum, staklo, pločice, ofarbane površine i PVC pod.

Fiksirajte otiske u krvi pre bojenja

Pre bojenja, otiske u krvi treba fiksirati kako bi se sprečilo razmazivanje (što uzrokuje gubitak detalja) kada se nanosi rastvor za bojenje. Ovo je opšti postupak koji treba da se primenjuje sa bilo kojim rastvorom za bojenje (izuzimajući Leuko Kristal Ljubičastu, gde je fiksativ prisutan u samom rastvoru).

Kako fiksirati otiske

Fiksiranje je najbolje sa 2% rastvorom sumporsalicilne kiseline u vodi (20 grama u 1 litru). Kako bi bili sigurni da je otisak u krvi dobro fiksiran, preporučuje se da se koristi upijajući papir kao što je filter papir, toaletni papir ili toaletni ubrus koji se navlaže rastvorom sumporsalicilne kiseline.

Part of a shoeprint in blood, stained with Hungarian Red
Part of a shoeprint in blood, stained with Hungarian Red
 

Uzmite suvo parče papira i stavite jedan kraj na otisak, držeći ga iznad otiska. Tada navlažite ivicu papira fiksativom tako da ostane na jednom mestu. Tada počnite od ove ivice, vlažeći postepeno papir, pritiskajući lagano papir na otisak i minimizirajući uhvaćene mehuriće vazduha. Ovaj postupak se najlakše izvodi kada se fiksativ nanosi sipajući rastvor iz boce. Kada je to moguće (na primer predmet ili otisak na uglastoj površini) počnite od vrha idući na dole.

Jednom kad je vlažan papir na otisku, ostavite ga tu najmanje tri minuta. Kada ima debeo sloj krvi, ostavite ga duže (5 minuta ili više). Posle toga, uklonite papir. Višak fiksativa može da se ispere vodom, ali nije neophodno.

Kada je trag krvi nije mnogo star, primetićete da krv menja boju, od tamno crvene do tamno braon.

Postupak bojenja

Kada je otisak fiksiran, može biti obojen Mađarsko crvenom. Najekonomičniji način je upotrebom spreja. Prskanje sprejom može dovesti do pojave čestica u vazduhu (aerosola). Posebno kada prskate velike površine, koristite neku zaštitu za disanje. Možete ipak koristiti i običnu bocu, kod otisaka prstiju čak i kapaljkom za jednu upotrebu).

Posle nanošenja rastvora za bojenje sprejom ili bocom, ostavite ga u dodiru sa otiskom oko jedan minut. Tada isperite površinu vodom (ili 5% mešavinom vode i sirćetne kiseline, ili u razmeri zapremine 19:1). Ako se otisak nalazi na podu, voda za ispiranje se može ukloniti usisivačem koji ima sistem usisavanja vode. Inače morate pribeći papirnim ubrusima ili nečemu sličnom kako bi tu vodu uklonili.

Prednost je kada momentalno otklonite vodu i kapi vode sa površine koju tretirate posle ispiranja takođe i komprimovanim vazduhom ili jakim uređajem koji izduvava vazduh. Ako kapi ostanu na otisku, primetićete da će se nešto od boje rastvoriti u njima. Posle bojenja to će se videti (moguć je gubitak detalja).
 

Podizanje i fluoroscencija

Mađarsko Crvena ne samo da ima dobar potencijal bojenja, već ima i neke posebne karakteristike. Obojeni otisci se mogu podići belom BVDA želatinskom folijom tako da se izbegava pozadina i/ili delovi na tamnoj pozadini postaju vidljivi. Podignuti otisak će takođe fluoroscirati, dok su detalji ili otisci koji su bili jedva vidljivi golim okom sada jasno prepoznatljivi pod fluoroscencijom.

Pre podizanja belom BVDA želatinskom folijom, površina treba da bude potpuno suva. Budite veoma pažljivi da ne ostavite mehuriće vazduha ispod površine i ostavite foliju 15-30 minuta. Fotografišite u roku od nekoliko sati posle podizanja (boja će se polako razlivati preko površine folije, zamagljujući time otisak).

Podizanje može biti urađeno više puta, sa ili bez ponovnog bojenja između podizanja i treba to pokušati kod važnih slučajeva gde pretpostavljate da bi to moglo da pomogne.

Fluoroscencija je izazvana zelenim svetlom (515-560 nm) a filter koji se koristi ispred objektiva je crveni filter (Kodak Wratten 25, filter u boji od 600 nm ili filter za duge talase do 600 nm).

Bezbednost

Mađarsko crvena nije obeležena kao opasni rastvor. Pošto je na bazi vode, ne oslobađaju se opasni gasovi, iako miris sirćetne kiseline može biti iritirajući. Obojiće kožu, iako to ne traje dugo (po našem iskustvu manje od jednog dana). Kontaminirana odeća može se očistiti od fleka običnim pranjem.

 
Deo otiska stopala obojen Mađarsko crvenom, podignut belom želatinskom folijom, fluoroscira pod zelenom svetlošću.
Deo otiska stopala obojen Mađarsko crvenom, podignut belom želatinskom folijom, fluoroscira pod zelenom svetlošću.
 

 
Kristali sumporsalicilne kiseline su obeleženi kao iritirajuća supstanca, 2% rastvor nije obeležen kao opasni proizvod. Pošto ima fiksirajući efekat na krv, sugerišemo upotrebu rukavica (dovoljno je ako su od vinila), kada koristite rastvor.

Izbegavajte udisanje aerosola (čestica u vazduhu) i fiksativa i Mađarsko crvene. Takođe izbegavajte dodir sa rastvorom i perite ruke posle rada i pre pauza.